Większość osób, które znam i prawie wszyscy pracujący w świecie wielkich (albo nieco mniejszych) korporacji pracują w biurze. Czasem jest to 100% czasu pracy, czasem 50%, a czasem jest to praca z domu, kiedy i tak mniej lub bardziej sporadycznie odwiedzamy budynek naszego pracodawcy.

Załóżmy, że średnio spędzamy w biurze 4 godziny dziennie (wliczając w to częściową pracę z domu, urlopy, zwolnienia chorobowe etc.). W Polsce w 2018 mamy 251 dni pracujących, co nam daje 1004 godziny spędzone w biurze rocznie przez jedną osobę. Są to 41 pełne dni, czyli prawie 1,5 miesiąca rocznie. Oznacza to, że sposób, w jaki użytkujemy biuro i jak jest ono urządzone ma znaczący wpływ na nasze środowisko, nasze zdrowie, a także na innych ludzi, inne gatunki, i poprzez to na cały świat. Współczesny świat nie może sobie pozwolić na bycie (albo udawanie) naiwnym i przekonanie, że nasze lokalne działania nie mają globalnego wpływu. Mają. I to duży.

W związku z tym, w serii krótkich artykułów, przyjrzę się różnym aspektom i obszarom naszego życia biurowego życia i postaram się określić, które zachowania i jaka organizacja biura potwierdza nasze oraz firmy zaangażowanie w zrównoważony rozwój i zminimalizowanie wpływu na środowisko, a co temu całkowicie zaprzecza, sprawiając, ze nasze biuro jest po prostu szkodliwe. Jako typowe „zwierzę korporacyjne” oczywiście ułożę to w postaci slajdu ppt w formie tabeli z ratingiem, tak aby każdy mógł sprawdzić i zmierzyć, gdzie na „zielonej skali” jest on sam oraz jego/ jej pracodawca.

Zacznijmy więc od czegoś całkowicie podstawowego i koniecznego do tego, bym w ogóle była w stanie rozpocząć mój dzień w pracy – kawy. Być może jest to oznaka uzależnienia, ale specjalnie się tym nie przejmuję 🙂 Po prostu kocham zapach i smak świeżej czarnej kawy o poranku. Zobaczmy więc, co jest akceptowalne, co zalecane, a co nigdy nie powinno mieć miejsca w przypadku biurowej kawy.

Możesz śmiało ściągnąć i rozsyłać tą tabelkę wśród znajomych i nie tylko.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter